Koszyk

Buty do biegania

Każdy biegacz potrzebuje odpowiednich butów do biegania, czyli idealnie dopasowanych do profilu stopy. Gdy uda nam się już takie znaleźć, nie można zapomnieć o tym, aby o nie dbać. W przeciwnym razie szybko się zużyją i z pewnością nie posłużą nam przez kilkaset kilometrów. Bez wątpienia nie należy wyrabiać sobie nawyku odstawiania obuwia w kąt po zakończeniu treningu. O buty do biegania należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na ich żywotność i kwestię zdrowotną użytkownika.

 

Jak prawidłowo dbać o buty do biegania, aby służyły nam przed długi czas?


Decydując się na zakup butów do biegania, trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem. Jeśli nie chcemy, aby było to marnotrawco pieniędzy, to należy już od początku wyrobić sobie nawyk odpowiedniego dbania o obuwie. W przeciwnym razie długo nam nie posłużą i stosunkowo szybko pojawi się konieczność wydania kolejnej kwoty na nowe. Buty do biegania powinny służyć tylko do biegania, a nie do noszenia ich na co dzień. Istotne jest także to, aby rozwiązywać sznurówki, a nie ściągać buty i rzucać je w kąt po treningu. Kolejną kwestią jest pilnowanie tego, aby w butach nie było wilgotno. Najlepiej jest zainwestować w dobrej jakości skarpetki wykonane z syntetycznych materiałów, które redukują potliwość stóp. Można także w razie potrzeby wesprzeć się antybakteryjnym sprayem. Absolutnie nie należy kłaść butów bezpośrednio na kaloryferze, co może mieć destruktywny wpływ zarówno na klej i skórę, jak i pozostałe materiały. W razie zabrudzenia butów można przemyć je mydłem z wodą i dokładnie wyszczotkować, a następnie osuszyć za pomocą papierowego ręcznika, po czym pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Czyścić je można ściereczką czy też szczotką z miękkim włosiem. Nie zaleca się stosować żadnych chemikaliów, które mogłyby zniszczyć materiał. Buty do biegania powinno się przechowywać w chłodnym miejscu. Do środka można włożyć papier, który pochłonie wilgoć. Do szafki powinno się wkładać wyłącznie całkowicie suche buty.

 

Oprócz odpowiedniego czyszczenia i suszenia butów, należy pamiętać także o ich dezynfekcji i impregnacji. Dezynfekcja jest ważna zarówno ze względu na przeciwdziałanie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, jak również z uwagi na zapobieganie grzybicy. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo najróżniejszych preparatów do dezynfekcjo obuwia, więc warto w któryś zainwestować. Impregnacja butów do biegania z kolei ma za zadanie zabezpieczyć je przed wodą i śniegiem oraz brudem, wilgocią i zmiennymi temperaturami. Bardzo ważne jest to, aby używać wyłącznie środków dozwolonych przez producenta danego obuwia czy też odpowiednich do tworzywa, z jakiego zostało one wykonane. Przed ich zakonserwowaniem buty trzeba oczywiście najpierw oczyścić i wysuszyć. Wiele osób pomija pewną istotną kwestię, a mianowicie nie zwraca uwagi na zalecenia producenta odnośnie pielęgnacji zakupionych butów do biegania. Jest to jednak bardzo ważne i powinniśmy zapoznać się z nimi, a następnie stosować się do wskazań producenta.