Wybór butów do biegania zależny jest pory roku. Przyjmuje się, że do biegania w zimę najważniejsze jest, aby bieżnik był jak bardziej rozbudowany, a membrana nieprzemakalna. Latem wybieramy buty, w których wykorzystuje się przewiewną membranę, natomiast na zimę warto wybrać zabudowaną cholewkę, przez którą nie przeniknie woda. Sam bieżnik w butach na śnieg zbudowany jest nieco bardziej agresywnie — można zauważyć na spodzie wypustki i chropowatą powierzchnię. Wszystko po to, aby stopy podczas biegania odczuwały większą stabilność i przyczepność.
Buty do biegania na zimę mają zabezpieczyć stopy przed przemoknięciem, zadbać o komfort termiczny i lepszą przyczepność do powierzchni. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem terenowym, to warto zaopatrzyć się w buty, które ułatwią Ci rozpoczęcie biegania w terenie. Zimą wybierz inne buty do biegania na ośnieżonym asfalcie, ścieżkach w parku, a inne w lesie i bardziej wymagających terenach. Biegać można o każdej porze roku, a my pomożemy wybrać Ci odpowiednie obuwie.
Kiedy wybrać buty do biegania w zimę?
Przede wszystkim konieczne jest określenie swoich preferencji oraz tego, jak komfortowo czujesz się w butach, które nosisz. Tutaj priorytetowe jest Twoje samopoczucie. Jeśli nie lubisz mieć mokrych stóp i cenisz sobie dobrą przyczepność podczas biegania, to wiadome jest, że właśnie takich butach powinieneś szukać. Buty na śnieg damskie różnią się od tych na lato czy wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne są nieco stabilniejsze. Zimowe obuwie ma większy bieżnik, szorstką powierzchnię i dodatkowe wypustki — po to, aby utrzymać lepszą stabilność i zniwelować możliwość poślizgnięcia się.
RunShop oferuje także buty wodoszczelne męskie, które ochronią stopę przed wodą i chłodem. Wybierz tego typu obuwie, kiedy trasy, jakimi biegasz, bogate są w zróżnicowane przeszkody i teren — pola, łąki, strumyki. W czasie zimy tego typu teren jest jeszcze bardziej wymagający niż latem. Bardzo ważna wtedy staje się przyczepność obuwia. Dlaczego? Bardzo łatwo w takich warunkach o śliską nawierzchnię — generuje to dodatkowe niebezpieczeństwo kontuzji. Zimą warto zatem wybierać obuwie przystosowane do warunków panujących za oknem. Szczególną popularnością cieszy się model Mizuno Wave Rider GTX, który pokryty jest membraną Gore-Tex. Zapewnia ona wodoszczelność, ale jednocześnie nie przeszkadza w odpowiedniej cyrkulacji wewnątrz buta. Warte polecenia są również buty wodoszczelne męskie Brooks Ghost 14 GTX. One również posiadają profesjonalną membranę i są przeznaczone do biegania po utwardzonej powierzchni. Mają one również swój damski odpowiednik butów na śnieg czy deszczową jesień w oddzielnej kategorii.
Buty na zimę bez membrany wodoszczelnej
Jeśli nie lubisz butów z wodoszczelną membraną, to przed Tobą stoi jeszcze jedna możliwość. Wybierz swoje ulubione obuwie z podeszwą przystosowaną do biegania w niesprzyjających warunkach bez wodoszczelnej membrany. Zamiast niej zaopatrz się w skarpetki wodoszczelne, które staną się idealną alternatywą. Buty przemokną, a twoje stopy będą suche. Oczywiście jest to opcja dla osób, które nie wyobrażają sobie biegania w butach bez oddychającej, zapewniającej dodatkową wentylację membrany. Jeśli wybierzesz tego typu rozwiązanie, musisz pamiętać, żeby posiadać w swojej kolekcji biegacza kilka par butów. Przemoknięte buty należy osuszyć i przed kolejnych użyciem oczyścić.
Pamiętaj, że wodoszczelna membrana nie tylko nie przepuszcza wody, ale także zachowuje ciepło. Właśnie wtedy Twoje stopy są chronione przed przemoknięciem i wychłodzeniem. Przedstawiamy różne możliwości, a Ty wybierz właściwą dla siebie. Nie rezygnuj z uprawiania swojej ulubionej aktywności nawet zimą!