Bieganie
Bieganie jest znakomitą formą treningu aerobowego. Dlaczego? Ponieważ jest jedną z najprostszych i najtańszych form ruchu. Wystarczy, że w zasadzie wyposażymy się tylko w buty do biegania i możemy od razu ruszać w trasę. Jednak, czy tak naprawdę warto? Co daje nam trening aerobowy?
Bieganie - najbardziej naturalna forma ruchu
Jogging jest najbardziej naturalną formą ruchu - to nie ulega żadnej wątpliwości. Nikogo nie trzeba uczyć, w jaki sposób stawiać szybsze kroki, które doskonale wpływają na nasze zdrowie. Jednak to nie jedyna zaleta tego rodzaju aktywności fizycznej. Dzięki regularnym treningom biegania zmniejszamy ryzyko chorób serca, poprawiamy krążenie, modelujemy sylwetkę, a także poprawiamy wygląd skóry i zyskujemy lepsze samopoczucie. Jak widać, korzyści z uprawiania joggingu jest całkiem sporo. Wpływa on nie tylko na zdrowie organizmu, ale również wygląd i nastrój. Czego można chcieć więcej? Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do swobodnego truchtania, podzielimy się z Wami kolejnymi zaletami treningu aerobowego.
Przeciw chorobom cywilizacyjnym
Aby zauważyć pozytywne rezultaty biegania, nie musimy trenować niczym atleci. Jest to wręcz niewskazane. Znacznie zdrowsze jest dla naszego organizmu regularne bieganie dla przyjemności i rekreacji. Wiedzą o tym doskonale choćby mieszkańcy Nowego Jorku. W tym amerykańskim megalopolis biega więcej ludzi, niż w całej Polsce. I nie przeszkadza im nawet fakt, że obok nich jeździ multum zanieczyszczających powietrze samochodów. Według przeprowadzonych badań mimo tego niezbyt sprzyjającego do aktywności fizycznej środowiska, nowojorczycy rzadziej chorują na choroby niedokrwienne serca i nowotwory. Dzięki joggingom spadła wśród nich również liczba zawałów. Stymulowanie organizmu poprzez bieganie wpływa pozytywnie na stawy, co obniża ryzyko osteoporozy. Trening aerobowy jest również doskonałym sposobem na radzenie sobie z depresją i nerwicą. Jest on polecany także dla cukrzyków. Jednak Ci ostatni, przed wyruszeniem na trening, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem.
Chorujesz w zimę? Zacznij biegać!
Nie. I nie chodzi o to, żebyś wybrał się na jogging, gdy masz 38 stopni gorączki. Wręcz przeciwnie. Systematyczne bieganie stymuluje do działania układ immunologiczny, który zwyczajnie działa lepiej. Organizm staje się odporniejszy. Przez co biegacz, który regularnie trenuje, rzadziej choruje. Dzięki bieganiu ciało hartuje się, a zmiany ciśnienia i temperatury, nie są dla niego już tak dużym szokiem.
Młodzieńcza sylwetka i lepszy humor
Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem po to, aby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. I jak najbardziej jest to dobry pomysł. Jednak polecamy zacząć od nieco mniej intensywnego wysiłku. Na przykład szybkich spacerów, które przygotują organizm. Jeśli nadwaga jest spora, bieganie lepiej zastąpić wizytą na pływalni. W przeciwnym razie duży ciężar ciała może skutkować zbyt szybkim zużyciem stawów.
Nie zapominajmy również, że dzięki bieganiu, poprawi się nie tylko nasza sylwetka, ale dzięki wyzwalanym podczas wysiłku hormonom staniemy się szczęśliwsi i bardziej zmotywowani do działania.